Federalna vlada danas nije prihvatila Prijedlog zakona o konverziji kredita vezanih za švicarski franak (CHF) u konvertibilne marke po kursu na dan sklapanja ugovora o kreditu, koji je podnio Klub zastupnika SDP-a u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.
Milioni maraka
U obrazloženju je navedeno da bi primjena predloženih zakonskih rješenja imala za posljedicu stvaranje pravne nesigurnosti u zemlji zbog retroaktivnih elemenata u zakonu.
Kemal Duraković, predsjednik Udruženja "Švicarac", je kazao da je po njegovom mišljenju takvo izjašnjavanje Vlade FBiH "obična bljuvotina".
- Očito da je Hypo banka jako moćna financijski i da novcem sve rješava. Ako je Vlada FBiH, tako nešto saopćila, to su bljuvotine po meni. Navoditi da će doći do narušavanja monetarnog sistema Federacije BiH je po mom mišljenju nepoznavanje elementarnih stvari kako je nastao i kako funkcioniše ovaj kredit. Ako Vladi FBiH smeta što bi milioni i milioni maraka ostali u BiH, a da ne završe u pljačkaškim trezorima Hypo banke onda je Vlada FBiH upravu, jer ovo je klasična pljačka korisnika kredita, kazao je Duraković.
On je naglasio da Udruženje ima sve pokazatelje da kredit u francima nikada nije postojao.
- Što druge banke nisu ušle u takve kreditne aranžmane, nego samo Hypo banka koja je poznata po kriminalu. Ako neko štiti taj kriminal, onda su oni isti kao i Hypo banka, kaže Duraković.
On navodi da je Agencija za bankarstvo FBiH najveći krivac.
- Agencija je morala da spriječi ovakve proizvode. Vlada FBiH nije upravu ni za jednu rečenicu. Da je to u pitanju deset ili 15 banaka pa uredu. Ali, jedna lopovska banka koja je u Evropi poznata i dokazan joj kriminal... Imamo nove pokazatelje do kojih smo došli prije nekoliko dana da kredit u CHF nikad nije postojao i da je to izmišljen proizvod u cilju pljačke građana BiH. Nije logično da se Vlada FBiH brine za banku umjesto za građane, kazao je Duraković.
Zakonska rješenja
Duraković je naveo da će Udruženje ići na zakonska rješenja.
- Vlada FBiH je izvršna vlast, nije zakonodavna, a Parlament FBiH će se očitovati po pitanju prijedloga Zakona. Radit ćemo na tome da vidimo ko će biti predlagatelj. Nama ne treba da se neko prepucava, kazao je Duraković na kraju razgovora.
Podsjećamo, u obrazloženju današnjeg izjašnjenja, Vlada FBiH je saopćila da bi primjenom Prijedloga zakona o konverziji kredita vezanih za švicarski franak (CHF) u konvertibilne marke bila dovedena u pitanje ravnopravnost korisnika kredita s valutnom klauzulom u eurima.
- Primjenom ovakvog zakona federalni budžet bi bio izložen riziku i mogućem deficitu u slučaju osporavanja banke zbog predloženih zakonskih rješenja i traženja nadoknade štete. Također, postoji rizik od ugrožavanja finansijske stabilnosti i poslovanja banke, što posljedično može dovesti u pitanje sigurnost njenih deponentata i drugih povjerilaca banke, navodi se u saopćenju.
Vlada FBiH ističe da ovu problematiku treba zasnivati na dobrovoljnom rješavanju na relaciji banka - komitent.
Nema komentara:
Objavi komentar