Stvari za Bosnu i Hercegovinu ispale su bolje nego što se i u najoptimističnijim procjenama moglo očekivati. Nakon što je BiH u februaru ove godine zvanično podnijela aplikaciju za prijem u EU, na preporuku Savjeta Evropske unije, šefovi evropskih država i vlada sinoć su donijeli odluku da BiH po hitnoj proceduri na ljeto 2016. godine bude primljena u EU i postane njena 29 članica. Predsjednik Evropskog vijeća Donald Tusk istakao je da i pored brojnih problema s kojima se trenutno suočava, EU ima veliki dug prema BiH te da odluka o vanrednom prijemu naše zemlje u njeno članstvo predstavlja historijski trenutak kojum evropska budućnost i trajni napredak Bosne i Hercegovine postaju neupitni:
"BiH zaslužuje da bude dio naše velike evropske porodice i na ostalim članicama je da učine sve kako bi pomogli ovoj zemlji da se u što skorijem roku integriše u našu zajednicu, kao i da u narednim mjesecima do ulaska ispuni još potrebne obaveze i uskladi svoje zakone sa zakonodavstvom Evropske unije. Ovim šaljemo poruku i ostalim državama Zapadnog Balkana da ih čim prije želimo vidjeti u Evropskoj uniji. Cilj ujedinjene Evrope zasnovane na suživotu, toleranciji i međusobnoj saradnji na dohvat je ruke".
Dobrodošlicu našoj zemlji u EU poželjela je i njemačka kancelarka Angela Merkel. Ona se je građanima naše zemlje uputila sljedeće riječi:
"Sljedeće godine će BiH postati članica Evropske unije. Evropska će unija tada imati 29 država članica i radujemo se novoj članici', rekla je Angela Merkel na početku poruke.
Njemačka je kancelarka podsjetila da je BiH još 2000. priznata kao zemlja potencijalni kandidat za članstvo u EU, kad su započeli 'višegodišnji naporni pregovori'.
„BiH se morala promijeniti, otvaranje svakog poglavlja značilo je potrebu provedbe novih reformi“, podsjetila je.
„BiH se morala promijeniti, otvaranje svakog poglavlja značilo je potrebu provedbe novih reformi“, podsjetila je.
„Čestitam BiH, što je zajedno s nama prešla taj put i što je, nakon velikih patnji i razaranja koje je ta zemlja doživjela, došlo do toga da Bosanci i Hercegovci postanu dio velike porodice evropskih naroda', poručila je njemačka kancelarka, uz napomenu da pristupom EU ne prestaje 'politički rad'.
"Posebice u području pravne sigurnosti i borbe protiv korupcije trebaju se poduzeti daljnji koraci', rekla je, upozoravajući i na potrebu provedbe daljnjih reformi u području ekonomije i tržišta rada.
"Ali to ne vrijedi samo za novu članicu BiH, to vrijedi za sve nas. Jer Europa živi u svijetu koji se mijenja i mi moramo uvijek iznova pokazivati da smo konkurentni i da možemo izvoziti naše proizvode kako bi u našim zemljama nastajala nova radna mjesta", navela je Merkel.
Nema komentara:
Objavi komentar