utorak, 29. ožujka 2016.

ŽELITE DA RADITE U FINSKOJ? Prosječna plata je oko 4.000 eura, a evo šta vam je sve potrebno!


Finska je najvišu stopu nezaposlenosti imala početkom devedesetih sa 20%, dok je danas ta vrijednost 8,5%. Prema statistikama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj, plate u Finskoj su na nivou prosjeka 33 države članice, ali je zato kraće radno vrijeme, stopa nezaposlenosti manja, a beneficije za nezaposlene veće. Iz tog, i mnogih drugih razloga, Finska je privlačna zemlja za nezaposlene iz svih krajeva svijeta, jer znaju da se u Finskoj mogu osećati bezbijedno.


Postoje velike regionalne razlike između lokalnih tržišta rada u Finskoj. Ruralna Finska nema mnogo radnih mjesta. Upražnjena radna mjesta su uglavnom na jugu Finske i u velikim urbanima sredinama. Danas je u Finskoj veliki broj poslova zasnovan na stalnom ugovoru. Kratkoročno zapošljavanje u Finskoj je, međutim, postalo često u poslednje vreme, ali ipak ne tako često kao što je slučaj u drugim dijelovima Evrope.

Ako namjeravate da tražite posao i radite u Finskoj, obično je potrebna boravišna dozvola koja se dobija na osnovu radnog odnosa, a koju vam izdaje država Finska. Naravno, za rad do 3 mjeseca, nije vam potrebna boravišna dozvola.

Biće vam potrebne i dvije fotografije, koje su utvrđene finskim propisima. Dimenzije: širina 36 mm, visina 47 cm. Sama glava na ovoj fotografiji mora biti visine od 32-36 mm, na sredini i sa pravim pogledom na kameru. Izraz lica neutralan, usta zatvorena, oči jasno otvorene. Naočare za vid morate skinuti pri fotografisanju. Sama fotografija mora biti neoštećena, bez fleka, savijanja ili ogrebotina.

Zahtjev za prvu dozvolu boravka u Finskoj se obično dobija prije ulaska u Finsku. Zahtjev za izdavanje ove dozvole se podnosi isključivo lično u ambasadi Finske u vašoj zemlji. Samo u izuzetnim slučajevima se ova dozvola može dobiti tek po ulasku u Finsku i to u policijskoj upravi lokalne zajednice gdje će vam biti prebivalište. Zahtjev možete poslati i elektronski preko sajta, ali svakako i pored toga morate otići do ambasade i potvrditi vaš identitet, dati otiske i pokažete originalna dokumenta.

Tek nakon toga će se vaš zahtjev obrađivati. Ako ste prije dozvole boravka već dobili posao u Finskoj, poslodavac vam mora poslati ugovor, obrazac TEM 0.54 koji ćete priložiti u ambasadi, a na osnovu kog vam mogu izdati dozvolu. Vi popunjavate obrazac OLETY1, a poslodavac TEM 0.54.

Pravo na rad u Finskoj, bez boravišne dozvole je moguće u sljedećim slučajevima:

– Ako ste nastavnik, prevodilac, profesionalni umjetnik, sportista, sportski sudija, sportski trener, specijalista, sezonski berač i radite na osnovu poziva ili ugovora najviše 90 dana

– Ako ste vođa turističke ture po Finskoj, međunarodni vozač koji prevozi robu iz neke zemlje u Finsku, najviše do 90 dana

– Ako ste mornar koji radi na plovilu sa spiska trgovačkih plovila koja učestvuju u međunarodnom transportu ili plovi između stranih luka.

– Ako ste istraživač i dolazite u Finsku na osnovu sporazuma, radi potrebe naučnog istraživanja, najviše do 90 dana.

– Ako ste stalno zaposleni u kompaniji koja posluje u drugoj EU / EEA zemlji, a vi došli u Finsku da obavljate privremene akvizicije ili kooperantske poslove kao što je navedeno u propisima koji se odnose na slobodu pružanja usluga, najviše do 90 dana.

Diskriminacija je u Finskoj najstrožije zabranjena i zakon zahtijeva jednak tretman za sve. Poslodavac ne može različito tretirati ljude na osnovu pola, starosti, etničke pripadnosti, sek*ualne orijentacije, invalidnosti, religija, mišljenja, vjerovanja, političke aktivnostii bilo čega drugog. Ovaj zakon o diskriminaciji se primjenjuje kako pri samom prijemu kandidata u radni odnos, tako i kasnije, u toku radnog odnosa.

Kada u toku traženja posla dobijete informacije o tome kolika je plata u tom sektoru, cifre su obično prikazane u bruto obliku, a onda morate sami izračunati koliko će vam se poreza odbiti i koliko ćete primiti “na ruke”,odnosno neto. Tu imate sve objašnjeno i na engleskom, a imate i porez-kalkulator gdje možete izračunati sve što vas u vezi sa tim interesuje.

U Finskoj ne postoji univerzalna minimalna zarada već to utvrđuju kolektivni ugovori u samoj firmi. Kada su bolovanja u pitanju, u većini sektora, plate se isplaćuju tokom bolovanja na osnovu važećeg kolektivnog ugovora, a ne zakona. Kolektivni ugovori se sastavljaju na period od 1- 3 godine. Plate se isplaćuju jednom ili dva puta mjesečno, ali češće jednom mjesečno. Plata se dobija na bankovni račun koji ste dali poslodavcu. Plata se obično daje prvog u mjesecu, 15. u mjesecu ili posljednjeg četvrtka u mjesecu. Od bruto plate izdvajaju se opštinski porez, državni porez i porez na crkvu (1%), ukoliko je zaposleni član crkve. Od novca koji se ubira od plata zaposlenih, a u vidu poreza, novac ide na obrazovanje, socijalnu sigurnost, socijalne i zdravstvene usluge, održavanje, državne organizacije i institucije i na oružane snage.

Iako su porezi značajni dio bruto zarade, neto zarada je sasvim dovoljna za normalan život. Plate u Finskoj se kreću od 3.000 do 8.000 eura. Prosječne su od 4.000 do 4.500 eura.

U Finskoj su minimalna zarada i minimum uslova za rad utvrđeni kolektivnim ugovorom. U ugovoru koji budući zaposleni potpisuju sa poslodavcem, vidjeće kakav se kolektivni ugovor primjenjuje u toj firmi. Ako firma nema kolektivni ugovor, zakon o radu i dalje važi. Ako ugovor, koji poslodavac daje novozaposlenom da potpiše, ima gore uslove nego što su uslovi formulisani kolektivnim ugovorom, onda ti uslovi ne važe, već se gledaju samo uslovi iz kolektivnog ugovora.

Skoro svi zaposleni Finci su u nekoj sindikalnoj organizaciji. Postoje dva osnovna sindikata: “Centralna organizacija” i “Konfederacija plaćenih radnika”. Te sindikalne organizacije imaju svoje glavne predstavnike. Zove se Luottamusmies i njemu se obraćate ako imate neki spor ili primedbu na ponašanje poslodavca, a ne možete sami da reijšite isti sa njim.

Redovno radno vrijeme u Finskoj, ne smije da prelazi 8 sati dnevno i 40 sati nedjeljno, u periodu od 52 nedjelje. Puno radno vrijeme iznosi od 7,5 do 8 sati dnevno, dok skraćeno radno vrijeme porazumijeva 4 ili 6 sati dnevno. Ako dnevno radno vrijeme prelazi 6 sati rada, zaposleni imaju pravo sa pauzu od trajanju od najmanje 60 minuta i slobodni su da napuste radno mjesto. Radno vrijeme mora biti usklađeno tako, da svaki zaposleni u toku jedne radne nedjelje ima najmanje 35 sati neprekidnog odmora, pri tom, po mogućstvu, ako to opis posla dozvoljava, da to bude i sam dan nedjelja. Tokom redovnog radnog vremena, za rad u nedjelju, plaća se 100% plate. Regres se plaća 50% od plate.

Nema komentara:

Objavi komentar