utorak, 26. siječnja 2016.

U Mostaru održana tribina "Pravdom protiv društva nasilja“



"Pravda za Mahira je pravda za sve one za koje nismo ni znali da ih ima. Ja sam saznala prekasno. Imala sam osjećaj da nešto nije uredu, da se s Mahirom nešto dešava. Cijela moja okolina me ubjeđivala da je to adolescencija. Ne mogu govoriti o tome kako je bilo to doživjeti ali ću vam reći da sam stravične događaje saznala na dan dženaze. I tek onda su mi se počele vraćati slike i sve je postajalo jasnije i imalo smisao...“


Kazala je to u Mostaru Mahirova majka Alisa Mahmutović, na tribini "Pravdom protiv društva nasilja“, koja je održana u organizaciji Centra za kritičko mišljenje i portala tačno.net, na kojoj su o tragediji Mahira Rakovca koja je razobličila sve predrasude na kojima se temelji bh društvo, govorili su također i očuh Mahira Rakovca Dubravko Lovrenović, te sociolog Esad Bajtal.
Na pitanje šta za nju predstavlja pravda i utjeha Alisa je kazala kako su to fondacija za koju se zdužno bori te promjena legislative.
"Promjena legislative u smislu da se donesu takvi zakoni da, bez obzira što su ta djeca maloljetnici, ukoliko se vrši vještačenje i vidi se da su oni svjesni, a njihovi FB profili pokazuju da su bili vrlo svjesni šta su radili čak i kad je Mahir napustio školu, da čekamo 18 godina pa da odgovaraju za to što su uradili. To je za mene pravda. Na fondaciji ću također raditi 100 posto i uključit ću najbolje stručnjake iz regiona i Evrope da pomognemo ne samo onima koji su bili ugroženi kao Mahir, nego da napravimo opservacioni centar za one koji su zlostavljači jer i njima treba pomoć“, kazala je Alisa u izjavi za novinare.
Ona je, između ostalog, istakla kako joj je javio veliki broj ljudi iz Jajca, Goražda i drugih gradova, koji znaju da su njihova djeca počinila samoubistvo usljed vršnjačkog nasilja ali to ne mogu da kažu jer imaju drugo dijete i boje se šta će biti s njim jer je u istoj školi.
"Do pravde je smatram moguće doći. Ovo društvo ovakvo kakvo jeste mora napraviti veliki pritisak jer svih nas se tiče. Danas je Mahir a sutra nečije drugo dijete“, kazala je Alisa prilikom svog obraćanja na tribini.
Ona je tokom tribine, između ostalog, kazala kako je stravično da se na roditeljskom sastanku koji je uslijedio nakon onog s čim su ona i Lovrenović izašli u javnost, ni u jednom momentu ne spominje Mahirovo ime.
"Ja nisam slušala taj snimak, prepričali su mi ga. Prijedlog pegagogice je bio: Ništa se ne sekirajte, oni su maloljetnici, ne mogu nam ništa...Prijedlog jedne majke je bio:Haj'mo to prebaciti na porodično nasilje, haj'mo reći da ga je silovao Dubravko Lovrenović...To je za mene još stravičnije“, kazala je Alisa, dodajući da osnovni problem leži u tome što je ona napisala da je "dijete silovano za vrijeme džume, što jeste bilo, zato što u toj školi za vrijeme džume nema nikoga“.
"Napravljena je takva hajka u smislu da mi hoćemo da zatvorimo tu školu. Ali mi niti otvaramo niti zatvaramo škole. Radi se o 11 đaka. A šta je s ostalim roditeljima, zašto šute? To govori samo da oni znaju“, dodala je Alisa.
Lovrenović je naglasio kako oni ne govore ništa napamet te da za sve imaju dokaze.
"Dječak koji ima svoje ime i prezime je na svom FB profilu napisao: 'To s oklagijom se desilo nakon što sam ja otišao iz škole a o tome bih mogao roman napisati'“, kazao je Lovrenović, dodajući kako ni sam ne zna kako je izašao iz zgrade u Sarajevu u kojoj mu je Mahirov drug, koji je prošao kroz isti pakao, ispričao da su silovani u školskom WC-u.
"Poslije svega dolazim u svoj stan. Strašna je to tišina, znate. Alisa je u Tuzli, Mahir u grobu i ja sam sam. Ja sam onda napravio nešto za što smatram da je ispravno s stajališta medicinske struke, mada to još nisam s stručnjacima raspravio. Ja sam naime tu noć spavao u Mahirovom krevetu, legao sam tu, slabo sam spavao i kratko, možda sat vremena, to je bila Mahirova posteljina...Rekao sam sebi: Druže Lovrenoviću, sad sebe testiraj, ako treba da crkneš, crkni...A ako ovo preživiš, znamo onu staru, što te ne ubije, to te ojača. Ja sam dakle na taj način pristupio traumi a moja najveća trauma je što sam morao identificirati Mahira ispred zgrade. Svaku noć kad legnem i zatvorim oči, ja otkrivam Mahira...Koliko će to trajati ne znam ali to mi je život dodijelio i ja to nosim“, kazao je Lovrenović.
Dodao je kako nije izgubio vjeru u život ali da im trenutaka kada mu je teško. Istakao je kako mu je najteže ujutro, kada je Mahiru spremao čaj i doručak.
"Skrećem vam pažnju na jednu stvar a to je da mi moramo raščistiti s našom historijom i nećemo izaći iz tog kruga nasilja dok to ne uradimo. Također nama treba nova religija solidarnosti, inače se možemo samo dalje uništavati međusobno, a djeca će nestajati i postajati ono što su ti dječaci i djevojčice uradili Mahiru“, rekao je Lovrenović.
Na pitanje novinara šta je pravda, Lovrenović je kazao kako zakon to treba da kaže , ko je odgovoran i ko je propustio učiniti a znao je.
Sociolog Esad Bajtal je kazao kako se nažalost sada ulazi u fazu harange, te da se na internetu govornici na ovoj tribini nazivaju lešinarima.
"Jutros smo našli na internetu naš četvero kako sjedimo s naslovom:Lešinarenje protiv islama, Bošnjaka, Turaka, Arapa...Dakle, mi smo lešinari. Za to neko mora biti prozvan i da odgovara“, kazao je Bajtal. 
On je naglasio kako se kod Mahirovog slučaja ne smije stati, da on mora biti razriješen na pravnom nivou, odnosno da istina i pravda moraju biti konačni ishod.
"Ni time se neće ništa namiriti ali će osjećaj biti drugačiji. Ovo nije incident, to je silovanje, verbalno, duševno i na kraju doslovno fizički.Tu imate sistem degradacije ljudskog bića bez osjećaja, psihopatski, sociopatski, bez osjećaje tuge, krivice, žaljenja...Ovdje je riječ o ubistvu, odnosno indirektnom ubistvu.Taj mali um je izabrao smrt kao jedini izlaz i kao spas od tog divljaštva i harange. Mora postojati drugi izlaz a smrt mora biti zabrana i posljednji, prirodni čin. Mi moramo tražiti izlaz, mada ga ja sad ne vidim“, dodao je Bajtal.

Nema komentara:

Objavi komentar