Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan otvorio je summit G20, koji se održava u Antalyji, uputivši poziv najbogatijim državama svijeta da ispitaju jesu li nezaposlenost, siromaštvo ili nejednakost u svijetu uzrokovali napade u Parizu.
"Brinem se nisu li svjetski kapital i financijski sektor malo ljubomorni. Mislim da bismo morali razmisliti o tome. Ako pogledamo posljednje terorističke napade, moramo se zapitati je li jedan od uzroka tog terorističkog napada ljubomora. Moramo istražiti da li su nezaposlenost, siromaštvo i nejednakost uzrokovali ove terorističke napade", kazao je Erdogan.
Po njemu, poslovna zajednica mora djelovati velikodušno kako bi eliminirala tu ljubomoru u svijetu.
"Ova velikodušnost će također voditi rješavanju pitanja terorizma i siromaštva u svijetu. Ona će također eliminirati tu ljubomoru i zavist. Moramo zajedno riješiti ovaj problem", poručio je turski predsjednik.
Susret Erdogana i Obame
Erdogan se sastao i s američkim kolegom Barackom Obamom.
"Današnji su razgovori vrlo značajni u smislu koordinacije u našim zajedničkim naporima za osiguranje granice između Turske i Sirije koja omogućava djelovanje ISIL-u. Razgovarali smo o progresu na razgovorima u Beču, koje su vodili naši ministri vanjskih poslova. Odlučni smo pojačati napore s drugim članovima koalicije za vraćanje mirne tranzicije u Siriji i eliminacije ISIL-a kao snage koja može prouzročiti toliko patnje narodu u Parizu, Ankari i drugim dijelovima svijeta", poručio je Obama.
Čelnici 20 najbogatijih zemalja svijeta, okupljeni u skupini G20, okupili su se u Antalyji kako bi razgovarali o ratu u Siriji, izbjegličkoj krizi u Europi, klimatskim promjenama, ali i napadima koji su se dogodili u petak navečer u Parizu.
Osim lidera zemalja članica G20, u Antalyiju su pozvani i predstavnici Azerbejdžana, Španjolske, Malezije, Senegala, Singapura, Zimbabvea, kao i nekoliko važnih međunarodnih organizacija, među kojima su i Ujedinjeni narodi.
Procjenjuje se da će se tamo okupiti najmanje 10.000 sudionika, koje će pratiti 2.469 akreditiranih novinara.
Tri su osnovne teme summita: "Uključenost, investicije i aplikacije", a riječ je o temama koje zagovara Republika Turska, kao domaćin i predsjedatelj skupine G20.
Erdogan s Obamom i Putinom
Domaćin summita, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, u nedjelju će ugostiti sve sudionike, od kojih je većina već stigla u Antalyiju, na radnom ručku, kako bi s njima porazgovarao o pitanju razvoja i klimatskih promjena.
Erdogan će se sastati i s američkim i ruskim kolegama, Barackom Obamom i Vladimirom Putinom, kao i s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
Potom će se razgovarati o globalnim pitanjima terorizma i izbjeglica.
Drugog dana summita ključna tema bit će "jačanju otpornosti" u kontekstu ekonomske i financijske stabilnosti.
U Antalyiju su već stigli lideri većine zemalja sudionica, među kojima Obama i Putin, japanski premijer Shinzo Abe, glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon…
Održavanje summita zasjenjeno je napadima u Parizu, zbog kojih će borba protiv skupine Islamska država Irak i Levant doći na vrh dnevnog reda skupa.
Kako će odgovoriti Zapad?
Upravo će pitanje na koji način bi Zapad trebao odgovoriti na činjenicu da ISIL predstavlja prijetnju koja prelazi njegova uporišta u Siriji i Iraku biti postavljeno i pred američkog predsjednika.
Washington očekuje da će Francuska odgovoriti preuzimanjem veće uloge u zračnim udarima protiv ISIL-a, koje provodi koalicija na čelu sa SAD-om.
Međutim, Obama također želi nagovoriti druge europske i bliskoistočne države na određenije korake kako bi pokazali svoju vojnu predanost, rekao je jedan američki dužnosnik prije Obaminog odlaska na devetodnevni put u inozemstvo.
Treba pričekati i vidjeti hoće li SAD htjeti još veći angažman nakon što je već pojačao zračne udare i poslao mali broj vojnika za specijalne operacije u sjevernu Siriju, kako bi savjetovali oporbene snage u borbi protiv ISIL-a, piše Reuters.
Dvodnevni summit G20 okupit će čelnike najvećih svjetskih gospodarstva na lokaciji samo 500 kilometara udaljenoj od Sirije, u kojoj je četiri i pol godine sukoba pretvorilo ISIL u globalnu sigurnosnu prijetnju i izazvalo najveći izbjeglički val u Europi od Drugog svjetskog rata.
Posebna deklaracija o Parizu
Šefovi država i vlada pripremaju posebnu deklaraciju vezanu za napade u Parizu, kazalo je više izvora.
Ta bi zajednička izjava trebala biti objavljena odvojeno od tradicionalnog zajedničkog završnog priopćenja G20, koje je obično posvećeno ekonomskim pitanjima.
Summit u Antayliji održava se dva dana nakon napada u Parizu, u kojem je, prema dosadašnjim informacijama, poginulo 129 osoba, a na stotine je ranjenih.
Zbog napada, u Francuskoj je proglašeno izvanredno stanje i trodnevna žalost, a predsjednik Francois Hollande otkazao je dolazak na summit G20.
U Antalyiji će zamijeniti ministar vanjskih poslova Laurent Fabius.
Nema komentara:
Objavi komentar