Američki vojni i obaveštajni zvaničnici zabrinuti su zbog ruskih podmornica i špijunskih brodova koji operišu iznad podvodnih kablova za globalnu komunikaciju.
U izveštaju se priznaje da nema konkretnih dokaza koji bi podržali takvu zabrinutost, zasnovanu na povećanoj nepoverljivosti spram bilo kakve ruske aktivnosti. Ono što ih najviše brine je što Rusi mogu presecati kablove u slučaju sukoba.
"Svaki dan brinem šta li to Rusi rade", kaže za 'Njujork tajms' kontra-admiral i komandant mornaričke pacifičke podmorničke flote Frederik Dž. Reg.
Podmorski kablovi se smatraju opasno ranjivim zbog njihove važnosti za američku privredu i vojsku i zbog nedostatka zaštite od potencijalnog napada. Podmorski kablovi 'nose' globalno poslovanje vredno više od 10 biliona dolara dnevno i više od 95 odsto dnevnih komunikacija, piše NjT. Ali su lokacije većine kablova dobro poznate i zato im se može relativno lako prići a da niko ne primeti.
"Opasno je to što bilo koja zemlja može oštetiti sistem i to u potpunoj tajnosti, čak nemajući ratni brod sa opremom za sečenje kablova u tom području", kaže Majkl Sikrist, bivši menadžer zajedničkog istraživačkog projekta Harvarda i MIT-a, koji je delimično finansiralo Ministarstvo odbrane SAD.
Pentagon ruske pomorske misije na lokacijama kablova prati pomoću špijunskih satelita, brodova i aviona. Poseban problem problem mu zadaje ruski naučni brod 'Jantar' u nadležnosti Ratne mornarice RF. 'Jantar' nosi dve mini-podmornice tipa 'Mir' koje mogu roniti i do 6.000 metara. Naučni brod je prošlog meseca krstario duž istočne obale SAD na putu ka Kubi, gde je u blizini američke vojne baze u zalivu Gvantanamo položen važan kabl.
Same SAD imaju dugu istoriju prčkanja oko kablova drugih država. No, njih uglavnom interesuje špijunaža. Na primer, smatra se da podmornica USS 'Džimi Karter' ima opremu za podvodno spajanje optičkih kablova.
Sve ovo deluje majstorski! Dok se Rusi primarno bave naukom čak i u svojoj Ratnoj mornarici (i duž američke obale i u američkom 'zabranu'), Amerikance interesuje samo špijunaža. Naravno, majstor koji je sačinio ovaj lep primer ironije na ruski način ni sam u to ne veruje, ali opet…
Nema komentara:
Objavi komentar