ponedjeljak, 21. rujna 2015.

Mahatir Mohamad: Ustav BiH je nametnut, to nije vrsta ustava koji će učiniti da se zemlja oporavi


Mahathir Mohamad učestvuje na konferenciji pod sloganom "20 Years of Piece, a way forward – 20 godina mira, dalji koraci", kojoj je pokrovitelj Al Jazeera Balkans, a koja se održava u Parlamentu BiH... 



Govoreći o malezijskim iskustvima, budući da u toj državi žive ljudi tri različite rase, tri različite vjere i govore trima jezicima, Mahathir Mohamad je rekao kako su svi u Maleziji odlučili ostaviti to iza sebe.
„Shvatili smo da, ako budemo oživljavali prošlost, nećemo postići nikakav mir jer ćemo razmišljati o osveti, a osveta nigdje ne vodi. Malezijci jesu najveća zajednica, ali je Malezija odlučila da dijeli bogatsvo sa Indijcima i Kinezima na proporcionalnoj osnovi kako bi država postala veća i bogatija. Bez toga ne bismo uspjeli“, dodao je.
Konstatirao je i kako je u BiH prije 20 godina postignut mir, ali razvoj nije bio onoliko dobar koliko bi trebao biti nakon tolikog perioda mira.
„Smatram da je krajnje vrijeme za BiH da drugačije gleda na svoju budućnost. Kad bi sve tri nacionalne i religijske grupe odlučile zaboraviti prošlost i okrenuli se prosperitetu, ova bi zemlje krenula naprijed. Činjenica je da ste bili neprijatelji, ali morate živjeti u miru i saradnji s ciljem razvoja svoje zemlje, da radite na jedinstvu i zaboravite, ukoliko je to moguće, sve okrutnosti koje su se dogodile“, poručio je dr. Mahathir bin Mohamad.
Prema njegovom mišljenju, „nema nikakvih razloga da mir u BiH ne bude održiv“.
„Uvjeren sam da Bosanci i Hercegovci snažno cijene mir. Zainteresirani smo da dovedemo investitore i nastavimo da se krećemo tim putem, da pomognemo BiH da se oporavi kako bi građani mogli da uživaju koristi koje donosi mir“, zaključio je.
Konferencija je počela govorom Bakira Izetbegovića, člana Predsjedništva BiH.
"Pogled na stanje u BiH dvije decenije od okončanja vojnih sukoba zavisi od toga kako to stanje želimo vidjeti. BiH je zemlja sa glomaznom adminstracijom, ali uprkos teretu kompleksne države, ekonomija naše zemlje je ipak približena ekonomijama regije", kazao je Izetbegović.
Uprkos onima koji vide perspektivu Bosne i Hercegovine kroz podjelu po entitetskoj liniji ili federalizaciji po etničkim principima, nastavio je Izetbegović, "izvjesniji je racionalniji pristup i drugačija praksa sagledavanja Dejtonskog sporazuma, odnosno unutrašnja evolucija u BiH shodno čemu će ono što Dayton daje, dati i pozitivniji sadržaj".
"Vremenom će se zaštite etničkog interesa smanjivati, ali će zaštita ljudskih prava i pravosudnog sistema, ekonomskog puta i prosperiteta biti na prvom mjestu", dodao je.
"Završeno je stoljeće ratova. Pred nama je novo stoljeće, nove mogućnosti i rizici, a kako će izgledati zavisi od nas, ali i od toga kakav primjer ostavljamo generacijama. Trebamo biti manje opterećeni prošlošću, a okrenuti budućnosti. Najviše što možemo učiniti za mlade je ukazati na toleranciju, poštivanje drugog i drugačijeg, što je poruka koju nosi civilizirani svijet", zaključio je Izetbegović.
Organizatori jednodnevne konferencije su Perdana Global Peace Foundation (PGPF), Bosna Bank International VIP Business Club i Malezijsko-bosansko poslovno vijeće (MBBC).
Na konferenciji će govoriti i bivši slovenski i hrvatski predsjednici Danilo Tuerk i Stjepan Mesić, bivši zamjenik premijera Malezije Tan Sri Muhyiddin Yassina i drugi.
f

Nema komentara:

Objavi komentar