Piše: S. DEGIRMENDŽIĆ
Na današnji dan, 2. maja, 1992. godine agresorska JNA napala je glavni grad BiH i njene institucije. Neprijateljski vojnici zapalili su zgrade "Pošte" i "Elektroprivrede BiH", pucali su po sarajevskim naseljima. Bivši pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RBiH Avdo Hebib u razgovoru za „Avaz“ prisjeća se da su ti napadi bili planirana vojna operacija. Neprijatelj je, kaže Hebib, napadao iz tri pravca. Iz pravca Vraca, Vrbanja mosta i RTV doma.
Čvrsta odbrana
- Krenuli su s kompletnom oružanom silom da zauzmu grad. Mi svi, i policija, i Patriotska liga i Teritorijalna odbrana, tako smo se brzo organizirali i odgovorili na njihov napad sa svim tim transporterima i „čudima“, da smo napravili čvrst odbrambeni zid - priča Hebib.
Dodaje da je neprijatelj tog dana pokušao iskoristiti činjenicu da je u Lukavici bio zarobljen predsjednik Predsjedništva BiH rahmetli Alija Izetbegović.
Dodaje da je neprijatelj tog dana pokušao iskoristiti činjenicu da je u Lukavici bio zarobljen predsjednik Predsjedništva BiH rahmetli Alija Izetbegović.
- Oni su mislili da smo mi izgubljeni i da se nećemo snaći te su pokušali u tom „intermecu“ zauzeti grad, ali naša odbrana efikasno je djelovala. Drugi maj je historijski dan, koji se zaista mora posebno obilježiti, jer tog dana sačuvano je Predsjedništvo, sačuvan je grad, naša odbrana u cjelini, a i država - naglašava Hebib.
On ističe da su patrioti bukvalno otimali od neprijatelja oružje i borbena sredstva kako bi se branili.
- Kada su zapalili zgradu „Pošte“, vojska, koja je i u samoj zgradi imala svoje saradnike, ostavila je transporter ispred zgrade. Moj pratilac Adnan Nukić naišao je u tom trenutku, vidio šta rade, brzo ušao u transporter i dovezao ga u našu garažu te meni saopštio da je zarobio to vozilo. Eto, i tako smo se snalazili – kaže Hebib.
Prvi počeli
Posebno ističe i značaj 3. maja, kada je JNA prekršila dogovor koji je napravio general Milutin Kukanjac.
- Kada je trebalo da se izvrši razmjena predsjednika rahmetli Izetbegovića i Kukanjca, njegovi oficiri zaustavili su ga i rekli da ih on ne može ostaviti i krenuli su s njim od Bistrika prema Dobrovoljačkoj. Nažalost, tu su stradala i naša dva policajaca koja su došla da pregovaraju s njima, i to u sukobu koji su oni isprovocirali - prisjeća se Hebib.
Zarobljenici su razmijenjeni
U FIS-u, ističe Hebib, bilo je smješteno više od 200 zarobljenih vojnika bivše JNA.
- Ja sam ih obišao tada i naredio policiji da niko ne smije napraviti nikakav incident, i da ti vojnici nisu krivi za zlo koje su njihovi nadređeni planirali, tako da im niko od naših nije rekao nijednu ružnu riječ. Kasnije su razmijenjeni - potcrtava Hebibb.
Manipulacije brojem
Nažalost, kaže Hebib, politika manjeg bh. entiteta zloupotrebljava broj vojnika poginulih u napadu na Sarajevo 2. maja, pripisujući da su ubijeni 3. maja u Dobrovoljačkoj.
- Svi koji su stradali 2. maja stradali su krivicom njihovih nadređenih. Nemamo nikakve odgovornosti, iako, kada govorim kao čovjek, žao mi je svakog nevino stradalog, jer ti vojnici bili su žrtve okrutnosti svojih pretpostavljenih - zaključuje Hebib.
Autor: S. D.
Nema komentara:
Objavi komentar