petak, 15. travnja 2016.

Izbjeglim, a posebno u RS-u, onemogućava se pravo na dom i domovinu



I dok se oko spornih pitanja oko objave rezultata popisa stanovništva u BiH još uvijek vodi žučna rasprava, a pogotovo u kontekstu određivanja kategorije stalnog stanovništva BiH, propušta se ukazati na situacija koja bi mogla nastati ukoliko se prognani stanovnici zemlje proglase nerezidentnim. U tom bi slučaju, a posebice to vrijedi za prostor RS-a, tada došao u pitanje i nastavak povratka prognanih-Bošnjaka i Hrvata
Taj proces, koji je inače i dio Daytonskog mirovnog sporazuma, ne uspijeva se privesti kraju, za što veliku odgovornost nose vlasti u RS-u, ali i nezainteresiranost i nesenzibilnost velikog dijela međunarodne zajednice. Zbog svega navedenog danas je reagirao i dopredsjednik Republike Srpske Josip Jerković koji ističe kako nakon toliko godina od progona stanovništva sa područja BiH, u zadnje vrijeme dodatno uzrujavaju najave oko rezultata popisa stanovništva iz 2013 godine.
Kazavši kako se sporom i tromom administracijom onemogućava povratak izbjeglih na mjesto prebivališta, upozorio je kako zadnjih dana postoje određene najave kojima se pokušava “onemogućiti pravo na dom i domovinu”.
Naime, Jerković je uvjeren kako zahtjev prema kojem bi se izbjeglo stanovništvo izbacilo iz kategorije rezidentnih te prebacilo u kategoriju nerezidentnih BiH stanovnika, dovodi u pitanje povratak ljudi kojima je sve uništeno, posebno u Republiku Srpsku.
Naglasivši kako se očito rade pritisci kako bi se oni koji su protjerani proglasili kao nerezidentni stanovnici, dopredsjednik RS-a je pojasnio i kako u tom slučaju popis stanovništva ne bi pokazao stvarno stanje, te je uopće upitno koja je svrha istoga i kome on kao takav služi.
Stoga je uputio i javni apel u kojem izražava neslaganje i osudu prema pokušajima da se svi oni koji su prognani jednim potezom proglase nerezidentnim, kazavši i kako bi takva situacija svakako dovela do mnogo težih razmjera, a samim tim i posljedice za cjelokupnu BiH. Podsjetivši kako je popis odrađen prema visokim europskim standardima, on je i izrazio mišljenje kako bi bilo neodgovorno da isti na kraju propadne.
Ova reakcija jedna je od rijetkih koje dolaze od hrvatskih predstavnika u BiH, za razliku od situacije kod Bošnjaka, čiji su predstavnici u više navrata do sada jasno poručili kako neće pristati na brisanje građana BiH iz kategorije stalnog stanovništva.
Inače, predstavnici RS-a u Središnjem popisnom uredu smatraju kako se prilikom određivanja stalnih stanovnika mora kao obvezan uzeti odgovor na pitanje o mjestu rada i školovanja, a na taj način bi se iz ukupnog broja stalnih stanovnika isključili oni koji rade ili se školuju izvan BiH, osim susjednih zemalja. Inače, danas je trebao biti održan još jedan sastanak Središnjeg popisnog ureda, no on je zbog nedostatka kvoruma odgođen za idući tjedan. U međuvremenu, jasno je kako se opasno približavamo roku do kojeg bi se rezultati morali objaviti.
Izvor : Dnevno.ba

Nema komentara:

Objavi komentar