srijeda, 8. lipnja 2016.

Investicija u Olovu vrijedna više od 17 miliona KM: U rudniku olova bit će zaposleno 250 radnika

Pripreme za izgradnju prvog rudnika olova u Bosni i Hercegovini nakon trideset godina su u toku skoro već četiri godine, a međunarodna grupacija "Mineco" koja u projekat rudnika olova u Olovu ulaže više od 17 miliona KM planira otvoriti 250 radnih mjesta.





Dva miliona KM do sada utrošena na pripremanje terena i osposobljavanje jamskih okana za rad. Spor se vodi zbog imovinskopravnih odnosa, ali se uskoro očekuje rješavanje problema, potvrdio je za Klix.ba Đemal Memagić, načelnik Općine Olovo.

"Općina ima malu nadležnost nad izgradnjom rudnika. 'Mineco' je dobio koncesiju za ispitivanje rude i zaposlili su do sada 32 radnika. Došlo je do određenih problema, proširenja koncesione površine i stvorili su se problemi o kupovini zemljišta. Spor će se voditi u Kantonalnom sudu u Zenici, jer je prodata zemlja čiju je prodaju osporilo Šumsko privredno društvo (ŠPD). U pitanju su administrativni problemi, mislim da se spor na Sudu ne bi trebao odužiti", rekao je za u izjavi za Klix.ba načelnik Općine Olovo Đemal Memagić.

Otvaranje rudnika u Olovu donijelo bi 250 novih radnih mjesta ovoj pretežno drvoprerađivačkoj zajednici. Zbog činjenice da u proteklih 30 godina nije otvoren nijedan rudnik, kompanija "Mineco" ulaže i u razvoj struke kroz školovanje kadrova. 

"Trenutno obučavamo radnike bez ikakvog prethodnog iskustva za razna rudarska zanimanja kao što su jamski kopač, rudarski tehničar i KV bušač, kako bismo adekvatno odgovorili potrebama rudnika čim se stvore zakonski uvjeti za početak rada", rekao je Ismar Šabović, direktor kompanije Geomet d.o.o. koja vodi proces otvaranja rudnika olova. 

Prema njegovim riječima, rudnik je dugotrajna investicija i zahtijeva sistematsko rješavanje obuke kadrova budući da rudnik ima potencijal za eksploataciju za narednih trideset godina. Na tragu ovih investicija u razvoj ljudskih resursa je i ideja o saradnji s Univerzitetom u Tuzli gdje bi se za pripravnike organizirala zvanična obuka u sestrinskim rudnicima kako bi napravili spoj teorije i prakse. 

"Već je uspostavljena saradnja sa Srednjom rudarskom školom, gdje se školuju neki od budućih rudarskih tehničara, a početkom rada rudnika bi se otvorilo jedno odjeljenje u Olovu te bi se na taj način obrazovao kadar u lokalnoj zajednici za potrebe rudnika. Na ovaj način se Olovu daje novo zanimanje te sprečava hiperprodukcija nepotrebnog kadra", zaključio je Šabović.

Šabović ističe i važnost rudnika za lokalnu zajednicu, jer će njegovo otvaranje otvoriti i četiri direktne mogućnosti za upošljavanje na svakog uposlenog u rudniku, što će u konačnici imati značajan utjecaj na dugoročni razvoj lokalne zajednice u Olovu, ali i za državu kroz sva davanja i poreze na svim nivoima.

Inače, kompleksni proces dobijanja svih potrebnih dozvola za otvaranje rudnika je u toku te se ovih dana očekuje izdavanje urbanističke saglasnosti koja je preduvjet za dalje aktivnosti koje će u konačnici voditi do otvaranja rudnika, za koji postoji koncesija do februara 2017. godine.

Rudnik posjeduje dvije jame - Bioštica koja je korištena prije rata, odakle će novi investitori nastaviti vršiti eksploataciju rude olova i druga jama u mjestu Boljača, čiji je ulaz obrađen novim potpornim zidovima. Ovakav potez bi privredu ovoga gradića sjeverno od Sarajeva podigao na noge, jer prema riječima načelnika Memagića: "Dobro je kada se zaposli jedan čovjek, a ne 250".

Nema komentara:

Objavi komentar