"Imam informaciju o nekih stotinjak firmi u BiH čiji su osnivači offshore kompanije za koje se ne zna ko stoji iza njih"
Cunami zbog afere “Panama papers” još nije zapljusnuo BiH. Ipak, varaju se oni koji misle da tzv. offshore kompanije, za koje se ne zna ko im je vlasnik, nisu aktivne u BiH, tvrdi ekonomski analitičar Eldar Dizdarević u intervjuu za Deutsche Welle.
"Kod nas se, nažalost, pogrešno misli da offshore kompanije nisu aktivne u samoj BiH. Ja imam informaciju o nekih stotinjak firmi u BiH čiji su osnivači offshore kompanije za koje se ne zna ko stoji iza njih. Offshore kompanije se ovdje pojavljuje kao osnivači i kupci firmi u BiH. Te domaće firme, naravno, posluju ovdje, ali imaju i poslovne veze sa svojim osnivačima. Spektar takvih firmi u BiH je vrlo širok, od banaka, od vrlo velikih do malih firmi. Za mene je bilo veliko iznenađenje kada sam otkrio da ima par kafića u Sarajevu čiji su osnivači offshore kompanije iz SAD ili nekih drugih zemalja. Vjerovali ili ne, jedno vrijeme je postojala čak i jedna ćevabdžinica čiji je osnivač bila offshore kompanija iz američke savezne države Delaware", navodi Dizdarević.
Na pitanje koliko bh. vlasti imaju uvida u poslovanje i kontrolu takvih kompanija, Dizdarević kaže:
- Vlasti BiH mogu nadgledati poslovanje firmi u BiH. U slučaju da postoji sumnja u legalnost poslovanja sa nekom offshore kompanijom, bh. vlasti mogu poslati upit državi u kojoj je ona registrovana. Međutim, prema zakonima tih drugih zemalja, dopušteno je registrovanje a da se nigdje ne spominje ime stvarnog vlasnika, finansijske knjige nisu dostupne vlastima drugih zemalja. Nemoguće je da BiH sazna ko je vlasnik neke kompanije, nebitno da li je ona registrovana u Panami, Luksemburgu, na Kajmanskim Ostrvima ili bilo gdje drugo. Jedini mogući način da se to desi je da te informacije procure u javnost na neki drugi način, što se upravo sada dešava. Povrh svega, postoji i mnoštvo slučajeva gdje, recimo, jedan čovjek kupi kompaniju u Hong Kongu. Ta kompanija potom osnuje neku drugu na Kajmanskom Ostrvu, koja onda postaje osnivač kompanije u SAD. I tako redom dvadeset kompanija u dvadeset država, a na kraju se ona prva proda zadnjoj kompaniji u lancu. Čak i da krenete istraživati, to je praktično nemoguće otpetljati.
Nema komentara:
Objavi komentar