Ferhadija u Banjoj Luci, čije je svečano otvorenje najavljeno za 7. maj, potpuno je obnovljena, a majstorima su preostali još fini radovi na uređenju prostora jedne od najljepših džamija u BiH. U toku su radovi na šadrvanu i drvenoj kolibi koja će poslužiti vjernicima da se sklone od kiše.
Kristalna sedra
U kompleksu džamije ponovo će se naći tri turbeta - Ferhat-paše, njegove unuke Safikadune i njegovih bajraktara, kao i željezna i kamena ograda s česmom na ćošku, šadrvan i staro mezarje u bašti. Stara Ferhat-pašina džamija, koja je srušena 7. maja 1993. godine, bila je široka 18 i duga 14 metara, a vrh kupole bio je visok 18 metara.
Munara je bila visoka 43 metra. Te mjere zadržane su i prilikom obnove.
Podizanje drvene kolibe: Zaklon od kiše
Armin Džindo kaže da je Ferhadija obnovljena kamenom koji je nakon njenog miniranja nađen na smetljištu i u Vrbasu. Više od polovine Ferhadije urađeno je tim kamenom.
- To je kristalna sedra koja se nalazi na desnoj obali Vrbasa. U pitanju je sedimentni kamen koji je nastao pod utjecajem toplih voda. Banja Luka nalazi se nad toplim vodama, pa i ne čude topli izvori i banje u Šeheru, Laktašima i Slatini - kaže Džindo.
On dodaje da se sedra taložila i kvarcala, a da su joj tople vode davale specifičan sjaj i strukturu. Svaki dio na Ferhadiji, priča Džindo, radile su provjerene zanatlije
.
Pri kraju su radovi na šadrvanu pred džamijom
- Željezne rešetke na prozorima ručno su kovane. Kamen je rađen u krečnom malteru, odnosno u smjesi kreča, pijeska i drobljene cigle, uz dodatak ovčije vune i kozije dlake. U kupole smo dodavali slamu, ali smo koristili i specijalnu ciglu rađenu u Cazinu. Ona se spominje u starim izvještajima, odnosno spominje se ilovača s područja Cazinske krajine - ističe Džindo.
Arteški bunari
Spojevi kamena urađeni su klanfama i na krajevima zalijevani olovom. Sav materijal ima ateste, odnosno dokaze o porijeklu.
- Olovo nema previše antimona. Nije dozvoljena upotreba vode iz vodovoda zbog velike koncentracije hlora, pa smo bušili arteške bunare na Vrbanji. Hlor u sprezi s krečom daje nepoželjnu hemijsku reakciju. Arhitektonski fakultet u Sarajevu uradio je projekt gradnje i na tome smo se bazirali – pojasnio je Džindo.
Česma i sahat-kula
Na šadrvanu je još ostalo da se malter uredi u skladu s ornamentima.
- Postoji i vanjska česma za putnike namjernike, bez obzira na vjeru. Ko naiđe, neka se napije, sevap je. Nadam se da će uskoro biti sagrađena i sahat-kula koja se nalazila 30 metara od Ferhadije i koja je bila visoka 19-20 metara – govori Džindo.
Nema komentara:
Objavi komentar