Vlada FBiH prihvatila je informaciju Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o stanju u „Hidrogradnji” d.d. Sarajevo i pokretanju stečajnog postupka i podržala aktivnosti v.d. direktora ovog privrednog društva na podnesenom prijedlogu za otvaranje stečajnog postupka, saopćeno je iz Vlade, prenosi novinska agencija Patria.
Vlada je zadužila Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije da Federalnom ministarstvu finansija podnese zahtjev za dodjelu sredstava iz tekuće rezerve za isplatu sredstava u iznosu koji će biti naznačen u odluci stečajog suca za predujam (avans) za finansiranje prethodnog postupka.
Federalno ministarstvo finansija je zaduženo da, nakon dobijanja zahtjeva, pripremi i za prvu narednu sjednicu Vlade FBiH dostavi na razmatranje i usvajanje Prijedlog odluke o odobravanju ovog izdvajanja.
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije će, nakon što mu budu prebačena, sredstva uplatiti na račun nadležnog suda.
U strukturi vlasništva „Hidrogradnje“ Vlada Federacije BiH učestvuje sa 67, a ostali dioničari s 33 posto. Vlada FBiH, kao i Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, kao resorno, u više navrata su 2015. i 2016. godine s menadžmentom, sindikatom i zaposlenim u ovom društvu održavali sastanke i pripremali informacije s prijedlogom zaključaka, u cilju stabilizacije „Hidrogradnje“.
Zbog kompleksnosti situacije u kojoj se nalazi ovo privredno društvo, nije bilo moguće realizirati pojedine ranije zaključke Federalne vlade, kao što je osiguranje kratkoročnog kredita od 1,2 miliona KM kod Razvojne banke Federacije BiH, stoji u saopćenju.
Podsjećamo, Vlada FBiH još 8. januara 2015. donijela je Odluku o finansijskoj konsolidaciji „Hidrogradnje“, međutim, uprava nije bila u stanju ni pokrenuti provođenje te odluke.
U ljeto prošle godine više od 700 radnika koji žive na rubu egzistencije, bez posla i primanja, prava na zdravstveno osiguranje, bez mogućnosti penzionisanja obraćali su se Vladi FBiH za pomoć.
- Smatramo da je jedini spas za naše sudbine i sudbinu kompanije hitno uvođenje vanrednih mjera, sagledavanje zakonskih mogućnosti i uvođenje nove uprave koja će direktno odgovarati Vladi kao većinskom vlasniku kako bi se zaustavio nestanak najvećeg državnog građevinskog poduzeća, a radnicima, posebno u proizvodnim pogonima Sigma, Hadžići, Briješće, Greben omogućilo da žive od svog rada, poručili su tada radnici.
Od tada do danas ništa se nije promijenilo. Radnici još uvijek čekaju uvezivanje radnog staža, a njih oko 120 već ove godine bi moglo u penziju pod uslovom da im budu uplaćeni doprinosi. Prije mjesec dana protestirali su ispred zgrade Vlade, ali bez ikakvog efeketa.
Akumulirani gubitak „Hidrogradnje“ iznosi blizu 100 miliona KM. Na ime poreza i doprinosa i radnicima (neisplaćene plaće dvije godine), duguje se oko 60 miliona KM.
Zgrada „Hidrogradnje“ u centru Sarajeva, u kojoj je bilo sjedište kompanije, prodata je početkom ove godine Union banci za 11 miliona KM, iako je knjigovodstvena vrijednost zgrade bila 18,2 miliona KM.
Od 11 miliona najviše je otišlo Union banci za otplatu ranije uzetog kredita - ukupno 4,5 miliona KM. BBI banka je naplatila 1,2 miliona KM, dok je Vakufskoj banci trebalo pripasti 1,7 miliona KM. Tako je samo za otplatu dugova bankama izdvojeno 7,1 miliona KM.
Preostalih 4 miliona trebalo je biti podijeljeno radnicima. Najveći dio kolača za sebe su uzeli članovi uprave kompanije koji su na sudu dobili presude u svoju korist, te na temelju njih upisali hipoteku na zgradu.
Bivši direktori, sekretarice, pravnici... naplatili su 2 miliona KM. Radnicima, njih oko 600 isplaćeno je samo po 4.000 KM, a za pokretanje proizvodnje bilo je namijenjeno tek 200.000 KM.
„Hidrogradnja“ vrijedne nekretnine ima u Briješću, Butmiru i Kaknju, ali je većina njih pod hipotekom. Također, ovaj nekadašnji građevinski gigant ima i hotel u Baškim Vodama.
Nema komentara:
Objavi komentar